top of page

35 фактів про число ПІ

Сьогодні, 14 березня, ми святкуємо День числа Пі!!!

Факт 1. Числу Пі – більш ніж 4000 років. А у Вавілоні його розрахували як три, що, звісно, і призвело до катастрофічних наслідків! Вежа обвалилася саме тому, що будівельники та їхні керівники не знали математики і все зробили «приблизно».

Факт 2. У древньому Єгипті, обчислюючи площу круга для числа Пі, використовували значення 3.16, тобто цього уже вистачило, щоб саме єгипетські піраміди не розвалилися.

Факт 3. Давньогрецький вчений Архімед, розглядаючи коло як границю послідовностей правильних описаних і вписаних багатокутників, знайшов Пі як = 22/7. Кажуть, що якось воїн вдерся до будинку Архімеда з наміром пограбувати його. Він підніс меч над хазяїном, а той тільки і встиг крикнути: «Зупинися, почекай хоча б трохи! Я хочу закінчити розв’язок задачі, а потім роби що хочеш!».

Факт 4. Індійські математики Аріабхата і Бхаскара знайшли приблизне значення 3,1416.

Факт 5. А найточнішими протягом 900 років були обчислення китайського математика Цзу Чунчжи, Пі ≈ 355/113.

Факт 6. До II тисячоліття було обчислено не більше 10 цифр числа Пі. Лише з розвитком математичного аналізу, а особливо з відкриттям рядів, були здійснені подальші кроки в обчисленні константи.

Факт 7. Голландський математик Лудольф ван Цейленг дійшов у своїх обчисленнях до 20-ти чисел, віддавши на це 10 років життя. Цей результат був опублікований у 1596 році. «У кого є охота, нехай іде далі», – написав учений у закінченні своєї праці. Після смерті математика в його записах було виявлено ще 15 цифр числа Пі. Він заповів, щоб ці цифри викарбували на його могилі.

Факт 8. У XVII столітті з відкриттям нескінченного ряду розпочалася і революція в обчисленні числа Пі. Завдяки рядам точність обчислення різко зросла, і в 1873 році Вільям Шенкс опублікував результат багаторічної роботи, навівши значення із 707 десятковими знаками. На щастя, математик-аматор не дожив до 1945 року, коли виявилося, що він зробив помилку, і всі цифри, починаючи з 528, були неправильними.

Факт 9. Джону Ренчу і Л. Р. Сміту вдалося обрахувати 2000 цифр за 70 годин на першому електронному комп’ютері ЕНІАК.

Факт 10. Межа в мільйон була подолана на IBM 7090 в 1973 році.

Факт 11. У 1991 році кияни брати Чудновські (Давид і Григорій) обрахували число Пі на саморобному суперкомп’ютері, названому «m-zero», з точністю до 2 мільярдів 260 мільйонів знаків.

Факт 12. На 14 березня 2019 року (під час святкування Дня числа Пі) за допомогою суперкомп’ютерів було обчислено 31 трлн десяткових знаків числа π.

Факт 13. У серіалі «Зоряний шлях» один з персонажів перемагає злий комп’ютер, запропонувавши йому обчислити останню цифру числа. Той не витримав перевантаження і згорів.

Факт 14. Число Пі – ірраціональне, тобто його значення не може бути подано у вигляді m/n, де m і n – натуральні числа. Уперше це довів Іоганн Ламберт у 1761 році.

Факт 15. У 1882 році професор фон Ліндеман довів, що Пі – трансцендентне число (воно не є розв’язком поліноміального рівняння з раціональними коефіцієнтами).

Факт 16. У законопроєкті № 246 від 1897 року, який розглядався на засіданні Генеральної Асамблеї Індіани про число Пі, була зроблена одна з найвідоміших спроб утвердження математичної істини законодавчо. Основним результатом заявленого законопроєкту є вирішення квадратури кола, але з нього випливало зокрема, що π = 3,2.

Факт 17. Назву цього числа грецькою буквою π уперше використав англійський математик Уільям Джонс у книзі «Огляд досягнень математики». Назва та позначення π походить від початкової букви грецького слова, що означає периферія, коло.

Факт 18. А загальноприйнятою назва числа Пі стала після однієї з робіт математика Л. Ейлера.

Факт 19. У 1987 році фізик (принц Пі) Ларрі Шоу із Сан-Франциско запропонував святкувати День числа Пі.

Факт 20. У цей день народився Альберт Ейнштейн.

Факт 21. У цей день помер Стівен Хокінг.

Факт 22. У Парижі біля Лувру є музей числа Пі.

Факт 23. Пам’ятники числу Пі є в Сіетлі, Нью-Джерсі, Кацивеллі, Сиракузах на Сицилії.

Факт 24. Мова Пі (існує і перша книга мовою Pilish) налічує 10 000 слів, що відповідають цифрам у записі числа Пі. Книга «Not A Wake» – це збірка поезій, новел, вистав, сценаріїв фільмів, кросвордів та інших сюрпризів, побудована за унікальним принципом: кількість букв у послідовних словах тексту дорівнює цифрам у числі Пі.

Факт 25. Існує клуб числа Пі! Туди беруть тих, хто вивчить якнайбільше чисел у Пі після коми.

Факт 26. У 2006 році японець Акіра Харагучі встановив світовий рекорд, запам’ятавши число Пі до 100-тисячного знака після коми, але це неточно , бо перевірити офіційно не вдалося.

Факт 27. Офіційний світовий рекорд із запам’ятовування знаків числа Пі після коми належить 21-річному індійському студенту Раджвіру Міна (Райвір Міна), який у березні 2015 року відтворив 70 000 знаків після коми за 9 годин 27 хвилин.

Факт 28. В Україні рекорд із запам’ятовування належить Артему Гаріну із Сум – у 2015 році він назвав 10 101 знак.

Факт 29. У «Givenchy» є парфум «Пi» для впевнених у собі чоловіків.

Факт 30. Готель «3.14» (Пі) є в Каннах.

Факт 31. Американський психологічний трилер 1998 року має назву «Пі».

Факт 32. У британської виконавиці Кейт Буш, яка працює на стику попмузики і прогресивного року, є пісня «Пі».

Факт 33. Відношення довжини річки до відстані від початку до гирла (кривизна меандрування) описується числом Пі.

Факт 34. Мартін Крживінскі (Martin Krzywinski) – біоінформатик, який за допомогою комп’ютерної науки аналізує геном людини. Крживінскі разом з науковцем Крістіаном Васіле створив серію картин Пі у вигляді кола, де цифри з’єднані одна з одною різнокольоровими «струнами».

Факт 35. Варто послухати гармонійну мелодію числа Пі Девіда Макдональда на основі цифр числа Пі для фортепіано.


7 просмотров

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page